TC-240-FMH-75 Times Microwave Systems BNC 75 Ohm Plug Solder Connector
Key Features of the TC-240-FMH-75 75 Ohms F-Male Connector for LMR-240-75
The TC-240-FMH-75 75 Ohms F-Male Connector for LMR-240-75 provides advanced features for RF professionals seeking efficiency and reliability:
  • High-Performance Specifications:
    • Frequency Range: DC to 3 GHz
    • Impedance: 75 Ohms
    • Body Finish: Nickel-plated for corrosion resistance
    • Pin Finish: Gold-plated for low signal loss and high conductivity
    • VSWR: Low reflection for consistent signal quality
The TC-240-FMH-75 75 Ohms F-Male Connector for LMR-240-75 is a reliable solution for 75-ohm RF applications requiring precision and durability.